Spotkanie naukowe na UAM

Zajęcia organizowane przez  Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dla uczniów naszej szkoły

We wtorek 6 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły z klas 1 aLO i 2 TR uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez  Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas spotkań z przedstawicielami kadry naukowej poszerzyli zakres wiedzy geologiczno - geograficznej, zapoznali się z funkcjonowaniem uczelni, jej studentami oraz wykładowcami. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach. Pierwszy „Geologiczne Puzzle czyli… geologia regionalna Polski w zarysie (z jakich płyt tektonicznych składa się podłoże naszego kraju i jak to się stało, że nasze podłoże to prawdziwe puzzle) przygotowała i przeprowadziła prof. UAM dr hab. Małgorzata Szczepaniak, drugi „Spitsbergen - kraina lodu i niedźwiedzi” przygotował i przeprowadził prof. UAM dr hab. Arkadiusz Tomczyk. W trakcie pobytu na Wydziale młodzież udała się także na krótkie zajęcia do Muzeum Ziemi, gdzie zgłębiali wiedzę z paleontologii, zapoznali się z okazami minerałów i skał oraz zobaczyli największy w Polsce, muzealny okaz meteorytu – ważący blisko 262 kg MEMORSS. Po tak wyczerpujących zajęciach znalazł się także czas na ”małe co nieco”. Późnym popołudniem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Kościana.

Małgorzata Pelczyńska