Job shadowing w „Ratajczaku”

Nasza szkoła podjęła nowe wyzwanie w ramach współpracy międzynarodowej z innymi szkołami. W dniach od 12.09.2022 r. do 15.09.2022 r. dwóch nauczycieli z Turcji realizowało u nas szkolenie typu job shadowing – obserwacja zajęć. Panowie Serafettin Aridil i Metin Arpaci na co dzień uczą historii i literatury tureckiej w Pursaklar Ayyildiz Anatolian High
School w Ankarze w Turcji

(https://ayyildizanadolulisesi.meb.k12.tr/tema/okulumuz_hakkinda.php). Ich szkoła realizuje w tej chwili projekt w ramach programu Erasmus+ Edukacja Szkolna – Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej.

Panowie przyjechali do naszej szkoły, aby obserwować zajęcia, w czasie których nauczyciele prowadzący wykorzystywali narzędzia cyfrowe. Zwracali też uwagę na sposoby motywowania uczniów do nauki i ćwiczeń oraz ich pracę w grupach. Nasi goście obserwowali lekcje języka angielskiego (nauczyciele prowadzący: p. Dorota Łączyńska, p. Oliwia Ratajczak, p. Katarzyna Hejnar – Glumińska, p. Małgorzata Jaśniak), historii (nauczyciel prowadzący: p. Karolina Brzozowska), geografii (nauczyciel prowadzący: p. Małgorzata Pełczyńska) i przedmiotów zawodowych – techniki fryzjerskie (p. Irmina Jaźwińska), systemy komputerowe w dokumentacji kadrowo – płacowej (p. Ksenia Kubicza), podstawy elektrotechniki (p. Aleksander Szajek) oraz ćwiczenia geodezyjne (p. Justyna Kostecka i p. Lidia Wyrzykiewicz). W czasie zajęć i po ich zakończeniu nauczyciele i uczniowie chętnie wyjaśniali naszym gościom trudniejsze fragmenty lekcji. Językiem komunikacji był język angielski. Każda lekcja kończyła się wspólnym zdjęciem.

Wiemy, że naszym gościom podobał się pobyt w „Ratajczaku”. Poza obecnością na zajęciach mieli okazję porozmawiać z uczniami, a także poznać zaplecze techniczne
i sportowe szkoły.

To było pierwsze takie doświadczenie dla naszej szkoły, ale z pewnością nie ostatnie.

Uczestnictwo w tym rodzaju szkoleniu daje nauczycielom obu szkół wymierne korzyści – jest okazją do wymiany doświadczeń, porównania stosowanych metod nauczania, podpatrzenia sposobów motywowania uczniów oraz doskonalenia umiejętności użycia języka obcego, w tym wypadku angielskiego, w praktyce. Była to świetna okazja to wzmocnienia wymiaru międzynarodowego szkoły.

Organizatorem pobytu gości w naszej szkole była p. Małgorzata Jaśniak.