Edukacyjna przygoda w Łodzi

W piątek, 22.02.2019r. udaliśmy się na wycieczkę do Łodzi w ramach naszego projektu CYFROWA SZKOŁA. My – to znaczy dwie grupy z klas 2TEG i 1LO. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od odwiedzenia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, w której dowiedzieliśmy się wiele nie tylko o samej szkole, ale też o Łodzi. Mieliśmy okazję zobaczyć przyszłych operatorów filmowych w trakcie ćwiczeń. Siedzieliśmy na schodach, na których przerwy spędzali wielcy i sławni reżyserzy m.in. Andrzej Wajda i Roman Polański. Nasz przewodnik, którym był emerytowany wykładowca tej szkoły, wykazał się ogromną wiedzą i doświadczeniem życiowym. Przekazał nam ważną maksymę: ,,Sapere aude’’, co oznacza: ,,Miej odwagę być mądrym’’. Odniósł te słowa, które z pewnością zapamiętamy, do codziennych sytuacji, gdy pod wpływem grupy często zgadzamy się na rzeczy nieodpowiednie, a nawet niebezpieczne. Z pewnością długo będziemy pamiętać o tej wizycie.

Po wyjściu ze szkoły, udaliśmy się do EC1, czyli Centrum Nauki i Techniki. To miejsce, które można by zwiedzać przez kilka dni, ale niestety nie mieliśmy tyle czasu. Budynek centrum ma pięć pięter, a każde jest pełne niezwykłych eksponatów, z których większość cechuje interaktywność. Wiele jest tam modeli nawiązujących do kultowych „Gwiezdnych wojen”. Na ostatnim piętrze w strefie „Człowiek w Kosmosie” każdy z nas wziął udział w symulacji lotu promem kosmicznym na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Mogliśmy też zobaczyć transmisję na żywo z prawdziwego statku kosmicznego, a nawet zrobić sobie zdjęcie na tle naszej planety. Dowiedzieliśmy się też wiele o pracy astronauty.

Wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze i byliśmy zawiedzeni, gdy musieliśmy wracać do domu. Chętnie udalibyśmy się na kolejny, wspólny wyjazd.

Ania Tomaszyk  2TEG