44. Międzynarodowy Listopad Poetycki

Dnia 5 listopada 2021 roku w ramach 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka spotkała się Maria Kogut – poetka, członkini Związku Literatów Polskich, emerytowana nauczycielka. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie.

Poetka debiutowała fraszkami we wkładce literackiej Głosu Nauczycielskiego. Później jej twórczość ukazywała się w Głosie Wielkopolskim, Gazecie Poznańskiej, Ziemi Nadnoteckiej, Tygodniku Pilskim i innych. Maria Kogut  jest też laureatką ogólnopolskich i regionalnych konkursów poetyckich.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klasy III LOg. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z jej twórczością, posłuchać recytacji, porozmawiać o literaturze, poznać jak wygląda życie codzienne poety. Maria Kogut zaznaczyła, że poezja jest bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi, pomaga na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy.

Celem takich spotkań to przede wszystkim popularyzacja współczesnej poezji poprzez bezpośredni kontakt młodzieży z twórcami.